İçeriğe Atla Menüye Atla

Güvenli Yaşam İlk ve Orta Okul Öğretim Eğitimi

üvenli Yaşam İlk ve Orta Okul Öğretim Eğitimi

Eğitimin amacı

Afetleri anlama ve afetlere karşı hazırlıkta öğretim sisteminin önemli basamaklarından biri olan ilköğretim seviyesindeki çocuklara gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması önemlidir.

Güvenli Yaşam Çocuk Eğitimleri’nde çocuklara deprem ve depreme hazırlık konusundaki temel bilgi ve kavramların yanı sıra, okulda ve evde büyükleriyle birlikte gerçekleştirebilecekleri hazırlık çalışmaları anlatılmaktadır.

Geleceğin duyarlı nesillerini yetiştirebilmek için güvenli yaşam bilinci konuları yaşlarına uygun bir anlatımla somutlaştırılmaktadır.

Görüşler

Okulumuzda verilen eğitimde deprem ve diğer afetlerle ilgili birçok şey öğrendik. Depremde ne yapmam gerektiğini, afet çantasını, çök-kapan-tutun hareketini öğrendiğim için mutluyum. Bize zarar verebilecek şeyleri bulduğumuz Tehlike Avı oyununu çok sevdim. Bu oyunu bütün arkadaşlarıma öğreteceğim. Tuğba Kerkitli (Öğrenci)

Müfredatımızda doğal afetlerle ilgili öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz. Ancak okul personeli haricinde normal ders dışı bir aktivite olarak verilen Güvenli Yaşam Eğitimi afetler konusunun öğrencilerin daha fazla dikkatini çekmesine ve daha çok önemsine neden oluyor. Deprem kuşağında yer alan İstanbul ‘da afetlere hazırlık gibi hayati önem taşıyan eğitimlerde konuların dikkatli incelenmesi ve öğrenilenlerin günlük yaşantıda uygulanması çok önemli bir durumdur. Bu nedenle bu çalışmaların daha fazla yaygınlaştırılarak tüm öğrencilerimize ulaştrılması gerekiyor. Mehmet Yılmaz (Sınıf Öğretmeni)