İçeriğe Atla Menüye Atla

Güvenli Şehir Güvenli Yaşam Eğitimleri

Güvenli Şehir Güvenli Yaşam Eğitimleri

Eğitimin amacı

Afet zararlarını azaltmaya yönelik şehir planlama, şehirlerin doğal kaynaklarını tüketmeden büyüyüp gelişmeleri ve insanların daha yaşanabilir ve güvenli yerleşmelerde yaşamaları üzerinde durmaktadır.
Şehir planlama yaklaşımları farklı paydaşları buluşturan katılımcı yöntemlerle uygulandığında somut başarılar elde edilebilmektedir.
Güvenli Şehir Güvenli Yaşam eğitimi yerel yöneticilere, teknik elemanlara ve topluma yönelik üç versiyonla yaygınlaştırılmaktadır.
Eğitimlerde katılımcı gruplara, şehirsel, yapısal, toplumsal ölçekte alınabilecek önlemler ve bu doğrultuda sorumluluk alabilecekleri alanlar uygulamalı olarak aktarılmaktadır.
Katılımcılarla birlikte kentsel gözlem ve saha çalışmaları yapılmaktadır.
İlçe yerel yönetimleriyle uygulanan eğitimlerde, ayrıca, tüm hedef grupların bir araya geldiği ortaklaştırma toplantıları düzenlenerek, ilçeye özel riskleri içeren değerlendirme bulguları stratejik planlara dahil edilmesi amacıyla belediyelere raporlanmaktadır.

 

Görüşler

Pendik Sakaryalılar Derneği aracılığı ile eğitimlere katıldım. Arkadaşlar önerdi, çok gerekli olmadığını düşünüyordum. Ancak, yaşadığım çevrede ne kadar risk olduğunu, özellikle çeşitli derneklerde görev alan bizlerin bu riskler için daha fazla çalışmamız gerektiğini bu eğitimde öğrendim.
4 saat süren bir eğitim olması aslında katılacak kişileri biraz zorlayacak gibi görünse de aslında öğrendikleriniz karşısında zamanın nasıl geçtiğini anlamayabiliyorsunuz.
Eğitimde öğrendiklerimizi sonra seçtiğimiz bir bölgede “Kentsel Gözlem” çalışması ile görmek yaşadığımız alanlarda kendi elimizle ne tür tehlikeler oluşturduğumuzu ortaya koyuyor.
Daha sonra tekrar salona dönerek bu tehlikeler için neler yapmalıyız başlığında gerçekleştirilen beyin fırtınası ise sorunlara nasıl çözüm üretmemiz gerektiğini gösteriyor.
Bu açıdan eğitim sadece sorunları göstermiyor aynı zamanda çözüm de sunarak yol gösterici oluyor. Katıldığım için çok memnunun, bütün ilçelerde bu eğitimler yaygınlaştırılması gereklidir. Süleyman Öztürk (Sakaryalılar Kültür