İçeriğe Atla Menüye Atla

Güvenli Yaşam Eğitimi 2

Güvenli Yaşam Eğitimi 2

Eğitimin amacı

Güvenli Yaşam 2 Eğitimi, bir önceki eğitim basamağında kazanılan bilgilerin özümsenip beceriye dönüşmesini sağlamak için gerekli içerikleri sunan, afetlerin hemen sonrasında karşılaşılabilecek durumlar için hazırlık ve başa çıkma yöntemlerini içeren bir devam eğitimi olarak tasarlanmıştır.
Katılımcılara bu eğitimde afetlerde ve günlük hayatlarında ihtiyaç duyacakları bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. İlkyardım, yangın bilgisi gibi konuların yanısıra eğitmenler, bir önceki eğitim programında aile afet planlarını hazırlamaya başlamış katılımcılara konuyla ilgili danışmanlık desteği sunmaktadır.
Güvenli Yaşam 1 ve Güvenli Yaşam 2 Eğitimi’ni sırasıyla tamamlayarak deprem ve diğer afetlere karşı bireysel hazırlığı öğrenen katılımcılar, ekipler halinde Yerel Afet Gönüllüsü olmaya davet edilmektedir.

Görüşler

Güvenli Yaşam 1 Eğitimi’ni aldıktan sonra ikinci eğitime de katılmayı gerekli gördüm. Çünkü ilk eğitimde anlatılanlar afet konusunu ciddiye almamı sağladı. Hem ailemi hem de kendimi korumak ve neler yapmam gerektiğini öğrenmek için Güvenli Yaşam 2 Eğitimi’ne de katıldım.
Güvenli Yaşam 1 Eğitimi gibi ücretsiz olan 4 saatlik ikinci eğitimin, ilkinden daha uzun ve kapsamlı olduğunu gördüm.
Aile afet planı oluşturmak, afet çantası hazırlamak, genel ilk yardım, afet sonrası haberleşme gibi konuları içeren bu eğitim sayesinde, bir afetin öncesinde, anında ve sonrasında neler yapmam gerektiğini öğrendim ve bu konuda bilgili olmak beni oldukça rahatlattı.
Tüm İstanbul halkının bu eğitimleri alması gerektiğini düşünüyorum. Naci Altepe (Güvenli Yaşam Gönüllüsü)

Güvenli Yaşam 2 Eğitimlerinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Bence çok faydalı bir seminerdi. Doğru bildiğimiz birçok şeyin yanlış olduğunu öğrendik. Örneğin doğru ilk yardımın nasıl yapılacağını öğrendim.
Bu bilgileri bilmeyen birinin uygulayacağı ilk yardımın aslında ne kadar tehlikeli olacağını, hangi yangınlara müdahale edebileceğimi ya da hangilerine müdahale edersem daha fazla zarar göreceğimi öğrendim. Bu öğrendiklerimizin günlük hayatta da çok işimize yarayacağını düşünüyorum. Bu nedenle bu eğitimleri herkes almalı. Afet tehlikesi altında olanlar kesin almalı ancak diğer vatandaşlar da almalı. Çünkü hayatta karşımıza çıkabilecek yangın, trafik kazası gibi küçük olaylarda bile gerçekten çok yetersiz bilgilere sahibiz. Halil Korkmaz (Güvenli Yaşam Gönüllüsü)