İçeriğe Atla Menüye Atla

Güvenli Yaşam Eğitimi 1

 
 

Güvenli Yaşam Eğitimi 1

Eğitimin amacı

Kendimize ve sevdiklerimize güvenli yaşam çevreleri oluşturabilmek için afetleri anlamamız ve afetler yaşanmadan önce önlem almamız, gelecekte karşılaşabileceğimiz durumlara hazırlanmamız önemlidir. Güvenli Yaşam 1 Eğitimi, afetlerle ilgili temel bilgiler, afetlerde doğru davranış şekilleri, aile afet planı hazırlığı bilgilerinin paylaşıldığı yaygın tabanlı bir halk eğitimi olarak tasarlanmıştır.
Gençler ve yetişkinlere yönelik Güvenli Yaşam eğitimlerinin ilk basamağını oluşturan bu eğitim programında katılımcıların bireysel afet hazırlıklarını nasıl yapabileceklerini öğrenmeleri hedeflenmektedir.
Standart bir çatısı bulunan eğitimler, talepte bulunan meslek gruplarıyla ilgili bilgilerin içeriğe dahil edilmesiyle hedef gruplara göre özelleştirilebilmektedir.

Görüşler

Deprem her aklıma geldiğinde aslında ne kadar hazırlıksız olduğumu düşünüp endişelenmekten uyuyamıyordum.
Eğitimlere, bu konuda ne yapabileceğimi araştırırken rastladım. Güvenli Yaşam 1 Eğitimi’nin sadece 1 saat sürdüğünü öğrendiğimde katılmaya karar verdim.
Katıldıktan sonra gerçekten hayatım değişti. Kendimi depremden nasıl koruyabileceğimi, deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapmam gerekenleri, çök-kapan-tutun hareketini, evde sallantı anında bana zarar verebilecek eşyaları sabitlemeyi, hepsini sadece 1 saate hem de hiçbir ücret ödemeden öğrendim.
Şimdi öğrendiklerimi çevremdekilerle paylaşıp, onları da Güvenli Yaşam Eğitimleri’nden haberdar ediyorum. Beklenen deprem bir gün kapıyı çalacak, o gün pişman olmamak için herkes bu eğitimlere katılmalı. Tülay Dokur (Güvenli Yaşam Gönüllüsü)

Bu tür seminerler bilgi edinmemiz için çok önemli. Aslında eğitime katılmadan afetlerle ilgili yeterli bilgiye sahip olduğumu düşünüyordum.
1999 Depreminde İstanbul’da yaşayan biri olarak ister istemez deprem konusunda hassas oluyor insan.
Ancak eğitime katıldıktan sonra aslında sadece kendi evimde yaptığım hazırlıkların yeterli olmadığını örneğin alt kattaki komşumun evinde tadilat yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini de öğrendim. Afetler konusunda daha fazla bilgilenmem gerektiğini 2. ve 3. seviye eğitimlere de katılmam gerektiğini fark ettim. Erkan Kırarslan (Güvenli Yaşam Gönüllüsü)