İçeriğe Atla Menüye Atla

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Faaliyetlerimiz 24 Ekim 2018

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü dolayısıyla 8-21 Ekim 2018 haftası süresince Temel Afet Bilinci, Simülasyon, Arama-Kurtarma Tahliye, K-9, KBRN Farkındalık eğitimleri gerçekleştirildi. Birçok kamu kurum ve kuruluşun, özel kuruluşun ve STK’nın katıldığı “Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP) Masabaşı Tatbikatı” yapıldı. Yine bu kapsamda 39 ilçe belediye başkanlıkları ve afet ve acil durum bölümü olan üniversitelerin davet edilmesi ile 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Programı da gerçekleştirildi.

Arnavutköy Yeni Kültür Merkezi’nde düzenlenen 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü Programı”nda Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim BALTACI, Arnavutköy Kaymakamı Ahmet ODABAŞ ve İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim TARI açılış konuşmalarını yaptı. Programın devamında, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü İbrahim TARI, “Herkes İçin Direnç” başlığıyla afetler öncesi alınması gereken tedbirleri, yapılması gereken hazırlık çalışmalarını, ilk 72 saatin önemini, afetler öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gereken doğru davranış şekillerini anlattı. Verilen teorik bilgilerin ardından sertifika töreni gerçekleştirildi.

“Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) Masabaşı Tatbikatı” için Müdürlüğümüzde bir araya gelen afet ve acil durum müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimleri, ilimizde yaşanabilecek her tür ve ölçekte afet ve acil durumlara müdahalede üstlerine düşen rolleri ve sorumlulukları tanımladılar. Afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemeye çalıştılar. Yine bu çalışmada Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü ve bu konuda ilgili kurumların sorumlulukları konuşuldu.

13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü kapsamında 8-21 Ekim 2018 haftasında Beşiktaş Bölge Okulları’ndan Müdürlüğümüzü ziyaret eden öğrencilere “Temel Afet Bilinci Eğitimleri” verildi ve ardından “Deprem Simülasyon Tırı”nda uygulamalar yaptırıldı. Özel İz Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Ortaokulu ve Asfen Okulları’ndaki öğrenciler ziyaret edilerek “Temel Afet Bilinci Eğitimleri” verildi ve tatbikatlar yaptırıldı. Aydın Üniversitesi, Şişli Etfal Hastanesi ve Medicalpark Göztepe Hastanesi çalışanlarına “Arama-Kurtarma Tahliye Eğitimleri” ve Haydarpaşa Liman İşletmeleri çalışanlarına “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimleri” verildi.

Marmara Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Fransız Dili Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Müdürlüğümüzü ziyaret ederek Müdürlüğümüzde bulunan Afet ve Acil Durum Müzesi’ni ve Resim Sergisi’ni gezdiler, “Temel Afet Bilinci ve Yangın Bilgilendirme Eğitimi”ne katıldılar, “Yangın Söndürme Tatbikatı” yaptılar, “Deprem Simülasyon Tırı”nda gerçek bir deprem durumunda yapılması gereken doğru davranış şekillerini simüle ettiler, Arama-Kurtarma çalışmalarında kullanılan ekipman ve malzemeleri tanıdılar.

“Afetlere Dirençli Toplum Oluşturmak” misyonu ile hareket eden İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak 13 Ekim Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü kapsamında 8-21 Ekim 2018 haftası süresince toplam 30 kurum ve kuruluşta 2440 kişiye eğitim vermiş bulunmaktayız.  0212 600 06 00 telefon numarası ile “Herkese, Her yerde, Her zaman” eğitim vermeyi amaçlayan Müdürlüğü’müzden eğitimler konusunda bilgi alınabilmektedir.