İçeriğe Atla Menüye Atla

Japon Liberal Demokratik Partisi Genel Sekreteri ve Beraberindeki Bakan ile Milletvekilleri'nden İstanbul AFAD'a Ziyaret 09 Mayıs 2018

Japonya Liberal Demokratik Partisi Genel Sekreteri Sayın Nikai Toshihiro, Japonya Deniz Politikalarından Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Teru Fukui, Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Sayın  İchiro Aisawa, Japonya Liberal Demokratik Partisi milletvekilleri, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Sayın Akio Miyajima ve Japonya İstanbul Başkonsolosu Sayın Norio Ehara  30 Nisan 2018’de İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Heyeti, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü binası(Hasdal) önünde AFAD Başkan Yardımcısı Sayın İsmail Palakoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Şahin Aslan ve İstanbul AFAD İl Müdürü Sayın İbrahim Tarı karşıladı.

Genel Sekreterin konuşmasıyla başlayan oturumda Genel Sekreter Sayın Toshihiro “Japonya ve Türkiye’nin dostluğunun temelinin Ertuğrul faciasına kadar uzandığını, Japonya ve Türkiye’nin bütün tarihi boyunca dostluğunu ve güven bağını derinleştirerek bir ülkenin zor durumu olduğunda her zaman diğer ülkenin destek verdiğini belirtti.”

Türkiye’nin Japonya Büyükelçisi Sayın Hasan Murat Mercan’ın da katıldığı oturumda Genel Sekreter’in ardından konuşma yapan İstanbul AFAD İl Müdürü Tarı; İstanbul ilindeki afetleri, fay hatlarını anlattı, İstanbul AFAD İl Müdürlüğünü tanıttı, verilen eğitimlere ve tatbikatlara değindi. Konuşmanın ardından Genel Sekreter Sayın Toshihiro’nun AFAD Başkan Yardımcısı Sayın Palakoğlu’na ve Sayın Palakoğlu’nun da Sayın Toshihiro’ya hediye takdimi oldu.

Oturumdan sonra heyet ile birlikte İstanbul AFAD İl Müdürlüğü’ndeki Operasyon Merkezi’ne geçildi. AFAD İl Müdürü Sayın Tarı, olası bir deprem durumunda uygulanacak TAMP Sistemi’ni, AYDES Sistemi’ni ve İstanbul AFAD’ın kapasitesi ile yapılan çalışmaları anlattı.

Operasyon Merkezi’nden sonra heyet, 1999 yılında Büyük Marmara Depremi’nde görev alan Japon Arama Kurtarma ekiplerinin ve 2011 Büyük Doğu Japonya Depremi’nde görev alan Türk Arama Kurtarma ekiplerinin resimlerinin yer aldığı sergiyi ve İstanbul AFAD İl Müdürlüğü’ndeki müzeyi gezdi.

Sayın Toshihiro İstanbul AFAD İl Müdürlüğü’nde o sırada “Temel Afet Bilinci Eğitimi”nde olan Gülbağ Selim Sırrı Tarcan İlkokulu öğrencilerinin eğitim aldığı sınıfa girerek öğrencilerle deneyimlerini paylaştı ve hatıra fotoğrafı çekildi. Daha önce Japonya’yı ziyarete giden 6 kişilik MEF Okulları öğrenci grubunun da katıldığı programda Sayın Toshihiro MEF Okulları öğrencilerine ilgileri için ayrıca teşekkür etti.

2011 Büyük Doğu Japonya Depremi’nde görev alan Arama-Kurtarma ekibindeki İl Müdürlüğü personellerimiz ile tek tek görüşen Sayın Toshihiro ekibe teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çekildi.

Toshihiro’nun İl Müdürlüğü’müze Japon Kültürü için çok önemli bir yeri olan Sakura Ağacı hediyesi için dikim töreni merasimi ile program sonlandı.

Sakura ağacının Japon kültüründe çok özel bir yeri vardır. Çiçekleri makbuldür. Çiçekleri ağır ağır açar ama çok çabuk dökülür. Hem hayatın başlangıcını yani baharı müjdeler, hem de kaçınılmaz sonunu simgeler. Japonya'da baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha solmadan en güzel halindeyken dallarından düşmesi sebebiyle edebiyatta ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder. Kiraz çiçekleri samuraylar için hem yaşamı, hem de ani bir ölümü hatırlatmaktadırlar.

Daha sonra da AFAD Başkanlığı’nı ziyaret eden Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Sayın İchiro Aisawa, "Türkiye ve Japonya arasında son yıllarda doğal afetlere karşı mücadele ve planlamayla ilgili daha yoğun çalışma fırsatımız oldu. Türkiye, afetler konusunda çok tecrübeli bir ülke. İki ülke arasında bilgi, tecrübe ve teknoloji transferi yapmak istiyoruz." dedi. Bu ziyarette Japonya ile yaptıkları iş birliğinden oldukça memnun olduklarını söyleyen AFAD Başkanı Sayın Dr. Mehmet Güllüoğlu, "Japonya'daki farklı kuruluşlarla görüşmelere başladık. Biz, bu iş birliğini, hem Japonya hem Türkiye tarafından karşılıklı olarak geliştirmeyi temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.