İçeriğe Atla Menüye Atla

Ulusal Düzey 2017 Masabaşı Tatbikatı İstanbul'da Yapıldı 21 Kasım 2017

İlimizde 01-02 Kasım 2017 tarihleri arasında Ulusal Düzey 2017 Masabaşı Tatbikatı yapıldı. Tatbikat 7,5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği senaryosu üzerinden başlatıldı. Tatbikatın 1.günü AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde tatbikat sürecini bizzat koordine etmiş olup, aynı zamanda İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerinin katılımı ile 2017 yılının ikinci koordinasyon kurulu toplantısı yapıldı.

Başkanlığımız Tatbikatlar Çalışma Grup Başkanlığından 4 personel, AYDES ekibinden 5 personelin katılımları ile İlimiz 26 Hizmet Grubu Ana Çözüm Ortakların AYDES kullanıcılarının gönderilen mesaj üzerine Müdürlüğümüz Hasdal Hizmet Binasına intikali ile gerçekleştirildi.

AYDES sistemi üzerinden saat 18.27 de senaryo gereği deprem olduğunun duyurulması (habersiz intikal) ile senaryo kapsamında TAMP İstanbul 26 hizmet grubunun yöneticileri, plan ve AYDES sorumlularının Müdürlüğümüz Hasdal Hizmet Binasına intikalleri ile başladı. Aynı zamanda AYDES üzerinden afetten etkilenen iller ile   1. ve 2.  Derece Destek İllerin (Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Ankara, Manisa, İzmir, Afyon, Konya, Antalya, Denizli, Samsun, Kayseri, Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Diyarbakır, Erzurum ve Erzincan)    İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri ile irtibata geçildi.

Tatbikatın birinci ve ikinci günü AYDES kullanıcıları senaryo gereği oluşan kayıp ve hasarları bilgisayar üzerinden AYDES sistemine giriş yapmış ve ilgili hizmet grupları girilen verilere uygun olarak taleplerde bulunmuş, taleplerin sistemde bulunan kayıtlı kaynaklara göre ildeki kaynaklarla karşılanabilmesine, karşılanamadığı durumlarda da destek iller ve ulusal kaynaklardan karşılanabilmesi için gerekli iletişim ve koordinasyon çalışmaları kapsamında tatbikat çalışmaları icra edilmiştir. Bu arada AYDES üzerinden  tatbikat kapsamında yapılan çalışmalar Afet ve Acil Durum Raporu ile Ulusal Düzey Hizmet Grubu ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına iletildi.

Tatbikat günlerinde yerel düzey hizmet gruplarının destek çözüm ortakları tatbikatı kendi kurumlarında takip etmişlerdir.

Tatbikatta İstanbul İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde 205 kişi görev yapmıştır.

Sayın Valimiz Vasip ŞAHİN tatbikatı denetleyerek, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almıştır.