İçeriğe Atla Menüye Atla

Arama ve Kurtarma Birliğimiz “Ağır Arama Kurtarma Ekibi” Sınıflandırması Yenilendi 13 Nisan 2017

2012 yılında Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi'ne (OCHA) bağlı olarak çalışan, Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (İNSARAG) tarafından “INSARAG Harici Sınıflandırmaya (IEC)” tabi tutularak “Ağır Arama Kurtarma Ekibi” olarak sınıflandırılan ilk “Türk Ekibi” olarak görev yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliği sınavı başarı ile bitirdi.

Senaryo gereği; yurtdışına havayolu ile gidecek şekilde yürütülen arama kurtarma tatbikatına, 3 doktor, 1 inşaat mühendisi, 1 veteriner, 1 mütercim, 4 sağlık personeli desteği dahil olmak üzere 73 kişiden oluşan ekibimiz 76.5 m3 hacmi ve 15,698 kg ağırlığa ulaşan; arama kurtarma, ekip ve kişisel malzemeler, gıda ve tıbbı malzemelerden oluşan lojistiğini göreve sevk etmiştir. Böylece gittiği görevde 10 gün boyunca kendi kendine yeterliliğini gösteren birliğimiz aynı anda 2 noktada 24 saat görev yapabilme kapasitesini de ortaya koymuştur.

 Yeniden sınıflandırma sınavı, Fransa, Avusturya, Macaristan, Çin ve İsviçre’den gelen toplam 6 denetmen tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Cenevre’den gelen İNSARAG yetkilileri ve mentör ekibimiz de heyete destek vermiştir. Ayrıca Finlandiya’dan, Arama Kurtarma Derneğinden (AKUT) Ankara, Sakarya AFAD Birliğinden gözlemciler sınav sürecini takip etmiştir.

Faaliyet İl Müdürlüğünde verilen brifingle başlamıştır. Sınıflandırma 15 başlık altında gerçekleşmiş olup; 153 kriterde başarı gösterilmesi beklenmiştir. Birliğimiz 20-24 Mart 2017 günlerinde INSARAG Harici Yeniden Sınıflandırmasını (IER) başarı ile tamamlamış ve 5 yıl süreli olarak geçerli “Ağır Arama Kurtarma Ekibi” sertifikasını almıştır. Yeniden sınıflandırılan ilk “Türk Ekibi” olmuştur.